Obrany služebních psů, TART

Pod pojmem obranné práce zahrnujeme celou sérii cviků, které musíme psa naučit v období předvýchovy, výcviku a tréninku. Při výcviku v obranných pracech cvičíme psa na základě vrozených vlastností a smyslů, zejména pak čichu, zraku, sluchu, sílu čelistí, rychlosti a obratnosti.

Cílem cviků je naučit psa v obranných pracech těmto výkonům:

1. ochraně psovoda před útokem, .

2. zadržení prchající osoby a střežení při osobni prohlídce,

3. zneškodnění prchající osoby i když klade odpor i se zbraní v ruce,

4. zabránění útěku eskortované osobě,

5. prohledání rozlehlých terénních prostorů objektů, s cílem nalezení ukrytých nebo odhozených věcí, nebo ukrytých osob,

6. včasnému avizování blízkost osoby, která je ukryta nebo se ke stanovišti hlídky přibližuje.

K nácviku obranných prací má psovod přistupovat když má psa dobře připraveného, nebo dobře rozpracovaného v poslušnosti, a to hlavně v ovladatelnosti. Cviky obrany nacvičujeme se psem v metodicky správném pořadí, a to vždy tak, aby byla dodržena zásada od jednoduchého ke složitému.

Psovod musí dbát, aby již od mládí bylo u psa pěstováno sebevědomí, zlobivost a dokonalá zvladatelnost. Pro nácvik psa v obranných pracech je mnohdy nepřekonatelnou překážkou jeho bázlivost nebo naopak přílišná ostrost spojená s naprostou neovladatelností: Proto se pro nácvik této disciplíny nehodí psi povahově slabí, bázliví a ustrašení. Naopak pro nácvik obranných prací vyhovují psi nebojácní, útoční, tvrdí, ale dobře zvladatelní. Jde o typ silný a vyrovnaný. v nervových procesech.

Při výcviku psa v obranných pracech se musí dodržet zásada, aby pes z každého zákroku vyšel vždy jako vítěz. Poraženým musí vždycky být pomocník (figurant). Tím je u psa, upevňována jistota, sebevědomí a odvaha, tedy vlastnosti které jsou potřebné pro výkon služby.

Postupný nácvik cviků obrany služebních a strážních psů:



NÁCVIK PSA NA ZÁKUS DO VOLNĚ DRŽENÉHO HADRU:

Účelem cviku je naučit již mladého psa nebo štěně od mládí zlobivosti a zákusu do volně drženého hadru.

NÁCVIK PSA NA ZÁKUS DO STOČENÉHO HADRU:

Účelem tohoto cviku je nadále zvyšovat u psa zlobivost: a naučit kousání do silnějšího a tvrdšího stočeného hadru [peška]. Tento nácvik se provádí již za využití pomocníka. (figuranta). Nácvik zákusu do stočeného hadru nacvičujeme tehdy, když jsme naučili mladého psa dostatečné zlobivosti a zákusu do volně drženého hadru.

NÁCVIK PSA NA ZÁKUS DO RUKÁVU:

Účelem tohoto cviku je naučit psa, aby na rozkaz psovoda provedl zákus do ruky pachatele. Psa učíme z počátku zákusu do pravé ruky a to proto, že pravá ruka je až na výjimky leváků fyzicky silnější a je nejčastěji používána k útoku. V pozdější fázi nácviku učíme psa kousat i do ruky levé, případně i do nohy, podle toho která ruka nebo noha psa ohrožuje. Zákus musí být tak silný, aby pachatel nemohl ruku -z uchopení uvolnit, případně, aby ji pes dostatečně ochromil tak, aby pachatel nemohl útok opakovat. Při pokusech o útěk, musí pes svým mocným zákusem a pevným držením znemožnit pachateli pokračovat v útěku nebo útoku. Před nácvikem je nutné prohlédnout psovi chrup, je-li zdravý, není-li poškozen kazem nebo zubním kamenem. Toto zjišťujeme proto, aby pes při zákusu do rukávu nepociťoval bolest, kterou by si spojoval s kousáním a odmítal by kousat do rukávu.

NÁCVIK PSA POUŠTĚNÍ NA ROZKAZ:

Účelem tohoto cviku je naučit psa, aby na rozkaz psovoda pustil rukáv a sedl si k levé noze psovoda. Nácvik provádíme současně při kruhové obraně.

NÁCVIK PSA NA ZADRŽENÍ PRCHAJÍCÍ OSOBY:

Účelem tohoto nácviku je naučit psa, aby na rozkaz psovoda pronásledoval prchající osobu, tuto dostihl, a zadržel do té doby než přijde psovod. Při tomto nácviku využíváme u psa vrozené vlastnosti a to jeho rychlost, obratnost a mocný zákus. Při praktickém použití je třeba mít na zřeteli, že každé vyslání psa k zadržení osoby, se rovná použití zbraně, jakožto mírnějšího prostředku k zamezení dalšího útěku pachatele. Při zákroku se používá pes bez náhubku. Dojde-li ke zranění osoby použitím psa; poskytne se osobě pomoc podle ustanovení o použití prostředků. Služební pes pak musí být prohlédnut veterinárním lékařem.

Použití služebního psa musí být rázné při dodržení náležité opatrnosti, aby nedošlo ke zranění nezúčastněných osob. Použití služebního psa k zadržení nelze:

- v případech kdy mezi pachatelem a psovodem je ještě třetí osoba,

- proti osobám mladším 15 let, zjevně těhotným ženám, diplomatickým osobám, přestárlým osobám a osobám s viditelnou tělesnou vadou, které vzhledem k tomu nemohou ohrozit bezpečnost psovoda nebo hlídky.

K nácviku zadržení na prchající osobu přistupujeme teprve tehdy, když jsme naučili psa správně uchopit a držet cvičný

rukáv v kruhu a dobré zlobivosti (viz nácvik zákusu do rukávu v kruhu).

NÁCVIK PSA NA ZADRŽENÍ S PROTIÚTOKEM:

Účelem tohoto cviku je naučit, psa, aby na rozkaz psovoda pronásledoval a zadržel osobu na útěku i když tato osoba použije proti psu prutu, hole, zbraně a pod. S tímto nácvikem začínáme tehdy, když jsme naučili psa zlobivosti, nebojácnosti a pevnému zákusu do rukávu při zadržení na vzdálenost.

NÁCVIK NA REVÍR S VYHLEDÁNÍM A PŘINÁŠENÍM LEHKÝCH PŘEDMĚTŮ V TERÉNU:

Účelem tohoto nácviku je, naučit psa, aby na rozkaz psovoda prohledal (prorevíroval) určitý úsek terénu nebo objektu a přinesl psovodovi všechny předměty v tomto úseku, ztracené, odhozené či ukryté. Předměty rozumíme takové, které pes může čichem nebo zrakem zjistit a přinést (aportovat).

Dříve než započneme s tímto nácvikem je nutné, aby pes uměl přesně aportovat různé předměty (rukavice, bota, čepice,kapesník, šála ) a všechny takové předměty, které může pes unést. Dále pak musí ovládat cvik "VYSÍLÁNÍ VPŘED! " přiběhnutí na rozkaz a sedni před psovodem,

Podmíněné podněty jsou: ústní povel psovoda "REVÍR APORT!" "KE MĚ!" a dále pak posunek upažení pravé nebo levé ruky, podle toho do kterého směru psa vysíláme.

Nepodmíněné podněty jsou: rozběhnutí se psovoda se psem do směru naznačeného rukou: Viditelné hození předmětu, pach předmětu, použití dlouhé šňůry, pochvala pohlazením a podání pamlsku.

NÁCVIK PSA NA REVÍR S VYHLEDÁNÍM A VYŠTĚKÁNÍM UKRYTÉ OSOBY:

Účelem cviku je naučit psa, aby na rozkaz psovoda prohledaI určitý úsek terénu nebo objektu, vyhledal ukrytou .osobu nebo více osob a na tyto štěkotem upozornil psovoda. Terén nebo, objekt má pes prohledávat plánovitě podle pokynů psovoda, zvláště v nepřehledném terénu. Nalezne-li osobu, musí u ní vytrvale štěkat a znemožnit osobě odchod. Při průzkumu terénu pracuje pes svým výborným čichem i sluchem a konečně i. zrakem. Při nácviku se musí dbát toho, aby se pes;, neřídil případnými pachovými stopami.

Terén má pes prohledávat s polovysokým nosem a osobu: má nalézt podle navětření pachu.

Podmíněné podněty jsou: povely psovoda "REVÍR!" při odvolání od pomocníka "K NOZE! ". Posunek ukázání rukou do směru, kde má být ukryta osoba.

NÁCVIK HLÍDÁNÍ PŘI OSOBNÍ PROHLÍDCE A DOPROVOD ZADRŽENÉHO:

Účelem cviku je naučit psa při osobní prohlídce pozorně sledovat osobu, u které psovod provádí osobní prohlídku a při sebemenším pokusu o útěk nebo útok na psovoda, musí pes okamžitě osobu zneškodnit. Při doprovodu musí pes osobu pozorně sledovat a pokusí-li se o útěk nebo útok na psovoda, musí ji pes okamžitě zneškodnit. Než přistoupíme k tomuto nácviku, musí pes již znát cvik lehni, zůstaň na místě, chůzí u nohy psovoda, být zvladatelný, mít dostatečnou zlobivost a dobrý zákus do cvičného rukávu.

NÁCVIK PSA NA STRÁŽNÍ SLUŽBU NA MÍSTĚ:

Účelem cviku je využít u psa schopností postřehnout čichem nebo sluchem na velkou vzdálenost přibližující se osobu a upozornit na její přítomnost psovoda tichým charakteristickým chováním, bez štěkání nebo příliš hlasitého vrčení. V případě potřeby se musí pes pustit s osobou do rozhodného boje.

Než přistupuje psovod k tomuto nácviku; je nutné, aby pes již znal dobře rozkazovací cviky, aby uměl zadržet osobu a dobře kousal do cvičného rukávu; případně i do manžety: Pes nesmí reagovat na zvěř a musí -být lhostejný ke střelbě.

NÁCVIK PSA NA STRÁŽNÍ SLUŽBU ZA POHYBU:

Účelem cviku je naučit psa a využít jeho schopnosti postřehnout čichem nebo sluchem na větší vzdálenost ukrytou osobu a na tuto psovoda upozornit svým charakteristickým chováním.

NÁCVIK PSA PŘI NAPADENÍ PSOVODA JINOU OSOBOU

Účelem cviku je naučit psa, aby uměl za různých situací zneškodnit osobu, která vede útok na psovoda.

S tímto nácvikem psovod začíná tehdy, když má psa dobře ovladatelného, pes má dobrou zlobivost, je nebojácný a umí kousat do cvičného rukávu nebo do cvičné manžety.

Hotový cvik považujeme za ukončený tehdy, když pes za každé situace na jakémkoliv místě, kde je psovod napaden dokáže okamžitě osobu zneškodnit.

NÁCVIK PSA NA ZÁKROKY V MÍSTNOSTECH:



Výcvikem je třeba psa naučit přivykat obranným pracem: za ztížených podmínek, například když se jedná o zákrok proti více osobám, kdy na psa působí i jiné podněty vnějšího prostředí apod. Při obranných pracích jde i o správnou taktiku postupu psovoda.

Při těchto nácvicích hlavně jde o to přizpůsobovat situace tak, jak by se mohly vyskytnout v praktické službě, tzn., aby pes byl nebojácný a rázný i bez jakéhokoliv povelu, v případě, kdy je veden útok na psovoda zasáhl a osobu zneškodnil. Hotový cvik považujeme tehdy, když pes nebojácně vejde do místnosti i když je zde hluk, křik apod. a pokusí-li se některá z přítomných osob napadnout psovoda okamžitě ji musí zneškodnit.